S A Ğ L I K
Toplam Ödül:
80 . 0 0 0 T L
Son Katılım:
25 Kasım 2020

Başkandan


Değerli Sinemaseverler,

Dünya değişip dönüştükçe her alanda olduğu gibi kültür sanat alanında da değişimler yaşanıyor. Yaşanan bu değişim ve dönüşümler, yeni toplumsal olaylar, teknolojik gelişmeler, kültür-sanat alanlarının formlarına da etki etmiş, onların yeni bir hüviyete kavuşmasına ve etki alanının genişlemesin imkân sağlamıştır. Kültür sanat alanlarından biri olan sinemanın ilgi alanları da bu değişime ayak uydurarak kendini yenilemektedir. Ülke olarak her alanda farklılaşan ve değişen dünyanın bu yeni sisteminde var olmaya, rekabet etmeye çalışıyoruz. Bu maksatla yapılan çalışma ve projelerle yerel yönetimler olarak üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyor, yeni ve güçlü Türkiye’nin geleceğine katkı sağlıyoruz. Bu projelerden biri de kültür sanat alanına ve yerli bir sinema dilinin oluşmasına katkı sağladığına inandığımız Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışması’dır.

Değerli Sinema Dostları,

Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ilki 2016 yılında “Merhamet ve Adalet” temasıyla gerçekleştirildi. 15 Temmuz’da ülkemizin yaşadığı hain darbe girişimi ve milletin şanlı direnişini sanat ile buluşturarak, sinema sanatçılarının ülkemiz tarihinde iz bırakan bu olayı kısa filmlerle işlemelerini istedik. Bu amaçla 2017 yılında düzenlediğimiz kısa film yarışmamızın temasını “İhanet ve Direniş: 15 Temmuz” olarak belirledik. 2018 yılında ise ülkemizde ve dünyada kaybolmaya yüz tutan önemli bir değer olan “Komşuluk” kavramını kısa film yarışmamızın teması olarak belirleyerek bu değere ve geleneğe dikkat çekmek istedik.

Üç yıl boyunca devam eden Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışmalarına farklı ülkelerden yaklaşık 800 film katıldı. “Merhamet ve Adalet” ve “İhanet ve Direniş:15 Temmuz” temalı kısa film yarışmalarımız Cumhurbaşkanlığı Himayelerine layık görüldü. Ayrıca Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışması bir yerel yönetim tarafından hazırlanıp Cumhurbaşkanlığı tarafından himayeye alınan ilk proje olma unvanını taşımaktadır.

Değerli Dostlar,

2019 yılının sonundan itibaren insanlık, yüzlerce yılda bir ancak karşılaşabileceğimiz bir salgınla karşı karşıya. Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan bir virüs çok kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına aldı. Bütün sistemleri alt üst eden bu virüs, pek çok toplumsal sistemin değişmesine de neden oldu. Eğitim, sağlık, ulaşım, ekonomi, sosyal ve kültürel hayat gibi pek çok düzenin bozulmasına ya da yeniden şekillenmesine neden oldu. Çekmeköy Belediyesi olarak dünyayı ve ülkemizi yakından ilgilendiren bu konuyu sanatla buluşturmak istedik. Farklı perspektiflerden ele alınabileceğini düşündüğümüz sağlık konusunun beyaz perdeye aktarılmasını arzuluyoruz. Bu sebeple Çekmeköy Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın bu yılki temasını “Sağlık” olarak belirledik. Belgesel, animasyon, kurmaca türlerinde hazırlanacak kısa filmlerle sağlık konusunun dünyada ve ülkemizde nasıl algılandığı, toplumların sağlık olgusuna yaklaşımlarının nasıl olduğu gibi hususular sinema sanatçıları tarafından kısa filmlerle işlenecek.

Yarışma için film hazırlayacak her yaştan sanatsevere şimdiden teşekkür ediyorum.

Ahmet POYRAZ
Çekmeköy Belediye Başkanı