AYŞE ŞAHİNBOY DOĞAN

Yayın Yönetmeni

1982 yılında İstanbul, Süleymaniye’de dünyaya geldi. Küçük yaşlarından itibaren polisiye türünde hikayeler yazmaya başladı. Lise yıllarında tanıştığı Kültür Dünyası ve Eğitim Bilim Dergisiyle yayın hayatında çalışmaya başladı. 16 yaşında bilişim muhabirliğine başlayan Şahinboy Doğan, dört yıl boyunca bilişim ve teknolojiyle ilgilendi. Dönemi itibariyle IBM ve Microsoft gibi kurumlardan eğitimler aldı.

Sinemaya olan tutkusu sebebiyle 2001 yılında alana yöneldi. Derviş Zaim, Burçak Evren, Ziya Öztan, Enver Gülşen, Uğur İçbak, Reis Çelik, Yılmaz Erdoğan, Mehmet Açar, İhsan Kabil, Macid Macidi, Gülsen Tuncer ve Ayla Algan gibi alanında usta yönetmen, senarist ve oyunculardan eğitimler aldı.

2003'te Milli Gazete’de sonrasında uzun yıllar Eğitim Bilim Dergisi, Gerçek Hayat, Filmarası, Genç Dergi, Diriliş Postası gazetesi gibi basılı yayınların haricinde sadibey.com gibi internet sitelerinde de sinema yazıları yazdı. Sinema eleştiri ve araştırma yazılarına halen devam etmektedir.

1998’den 2006’yılına kadar Eğitim Bilim Dergisinde çalıştı. Çok kıymetli yazar ve kültür sanat adamlarıyla teşrik-i mesai yaptı. 2006 yılında Eğitim Bilim Dergisinden ayrıldı. Dergiden ayrıldıktan sonra 1 yıl boyunca Yarımada Yayınları’nda kitap editörlüğü yaptı. Sonrasında mesaisiz çalışma hayatını tercih etti. İstanbul genelinde belediyelerin kültür sanat yayınlarına editörlük, metin yazarlığı yaptı. Ajanslarla yine basılı yayıncılık anlamında dergi editörlüğü yaptı.

Tiyatro alanında milli ve manevi çalışmaların azlığı sebebiyle 2008 yılında eşi Osman Doğan ile birlikte Tiyatro Külliyen adında bir grup kurdu. Yetişkin ve çocuk oyunları kaleme aldı.

Yönetmen Belkıs Bayrak'ın uluslararası alanda ödüllerle dönen "Apartman" ve "Cemile" filmlerinin yapımcısı oldu.

Sayısız kısa film çalışmasına oyuncu koçluğu ve danışmanlık yaptı. Türkiye'de birçok festivalde jüri üyesi oldu. Hollanda Lahey'de halen festival direktörlüğü yapıyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın ödüllerle dönen filmlerinin yapımcısı aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışı deneyimi yüksek olan Yapımcı Zeynep Atakan’ın Yapımlab stüdyosunda 6 ay süren yapımcılık eğitimlerini tamamlayan Doğan, sinema üzerine yapım, film analizleri, eleştiri ve kısa film eğitimleriyle, sahaya yeni yetenekler kazandırmak için 2011 yılından bu yana senaryo ve karşılaştırmalı film analizi atölyelerini devam ettiriyor.

5 yıl Beyoğlu Belediyesi’nde tiyatro eğitim koordinatörlüğü yapan Doğan, koordinatörlüğünü üstlendiği tiyatro grubunda halen tiyatro üzerine eğitimler vermeye ve oyun yazmaya devam ediyor.

Türkiye genelinde yayınlanan ve tiyatro alanında benzer örneği olmayan Kulis Tiyatro Dergisi’ni 2014 senesinde eşi Osman Doğan ile birlikte kurdu, halen yayın yönetmenliğini yapıyor. Dergi sahasında edindiği tecrübelerle tiyatro alanında arşiv değerinde sayılar çıkarmaya uğraşıyor.

Sinema ve tiyatro çalışmalarını beraber ilerleten Doğan, yapımcılık alanında da uluslarası festivallerde ödülle dönen kısa filmlerin yanı sıra belgesel, reklam gibi çalışmaların da içerisinde yer alıyor. Tiyatro ile olan bağlantısından dolayı cast çalışmalarını da ek olarak koordine ediyor.

Hero media illustration Hero media illustration